Český MicroStation V8 XM byl uvolněn dne 25. 10. 2006. Získat ho může každý uživatel, který má zakoupen program SELECT, a to obvyklým způsobem - stažením nebo připravením MySELECT CD. Stačí se přihlásit na SelectServicesOnLine (selectservices.bentley.com).
Oproti předešlým verzím je tato verze náročnější na hardware a i na operační systém. Podrobně jsou nároky a omezení vypsány v Readme souboru, zde přinášíme jen některé zásadní informace:
Již není používána licence vázaná na jméno počítače. Uživatel obdrží z Bentley Licenční Centrály aktivační kód, který zadá do dialogu Správce Licencí. Licence je pak "evidována" na centrálním Bentley licenčním serveru a MicroStation (PowerDraft, popř. jiný Bentley produkt) si ji zde "vyzvedává". Tento přístup přináší uživateli novou povinnost - během měsíční periody musí být alespoň jednou připojen k Internetu, aby si MicroStation (PowerDraft, popř. jiný Bentley produkt) mohl na centrálním licenčním serveru ověřit platnost licence.
Pokud uživatel používá program na síťové přidělování licencí - SELECTServer - pak je třeba tento program aktualizovat na XM verzi a zároveň Bentley licenční centrálu požádat o nový SELECTServerový licenční soubor. SELECTServer dokáže přidělovat i starší verze licencní (V8 2004 Edition, V8.1, V7,...) pomocí interní služby, která se nazývá Gateway.
Instalační program je mírně odlišný, jedinou zásadní novinkou je naprosté oddělení adresáře Workspace od zbytku MicroStationu.
Dříve: Program FilesBentleyWORKSPACE
Nyní: documents and setingsall usersdata aplikacíDocumentsBentley WORKSPACE
Při instalaci je možné polohu adresáře WORKSPACE zadat libovolně.
Bentley tvrdí, že nová verze je a bude kompatibilní s MicroStationem V8 2004 Edition (8.05.xx.xx) - jak soubory typu DGN, CEL, dgnlib, tak i zdrojové soubory RSC a aplikace (MA, VBA). Toto tvrzení je však třeba prověřit.
Podrobný seznam novinek (heslovitý) naleznete ve standardním Readme souboru (readme_microstation.chm), kapitola What s New. Podrobněji jsou novinky popsány v Helpu (What s New). Pro rychlejší orientaci v anglické verzi, budu v závorce uvádět anglické ekvivalenty českých termínů. V popisu si neodpustím několik subjektivních poznámek.
Průhlednost (0% až 100%) lze nastavit pro:
Pomocí tohoto koeficientu lze určit, v jakém pořadí se prvky budou vykreslovat/tisknout. Priority lze přiřazovat
Námět pro výzkumníky: Nemám prakticky vyzkoušeno, co se stane, když má prvek nějakou prioritu a leží ve vrstvě s jinou prioritou a celé je to v referenčním výkresu s ještě o něco jinou prioritou...
AccuDraw bylo obohaceno několika efekty a několika (snad) užitečnými novinkami:
K dispozici je nyní novinka: Bentley Universal Database Connection. V tomto okamžiku o ní nemohu nic říci.
Řada vylepšení, která snad pomohou k tomu, aby tato možnost mohla být používána. Historii lze nyní z výkresu odstranit, je (prý) zajištěna integrace do ProjectWise apod.
Nový dialog pro nastavení kótovacích stylů, původní (asi) už není možné otevřít... Tento nový dialog byl připraven (jako alternativa pro definování kótovacích stylů) již pro verzi 8.05.02.xx
Pomocí XML souborů lze definovat šablonu (předpis, jaké má mít prvek atributy). Uživatel pak může nastavit aktivní atributy prvku (barva, vrstva, typ a tloušťka čáry) nikoliv pomocí obvyklých čtyř voleb, nýbrž jedním výběrem šablony. Definování šablon se provádí v dialogu, který se otevře volbou WorkSpace/Customize.
Přidána nová možnost výpočtu: metoda Parasolid a několik dalších vylepšení - například rozdělení výstupního souboru na "dlaždice" (tiling).
Ohradu lze pojmenovat a definici ohrady je možné ve výkresu, v pohledu je možné mít více ohrad najednou, plochu ohrady je možné podbarvit.
Barvy prvků (aktivní atribut prvku) je nyní možné nastavovat v plných barvách (TrueColor). Lze si uživatelsky definovat barevné knihy (ColorBook), v nichž jsou připraveny barevné odstíny pro aktivní barvu. Uživatel při výběru aktivní barvy má tyto možnosti:
Nový dialog a nové možnosti. V projektu lze udržovat napojení (vazbu) mezi výkresy, modely a uloženými pohledy. V projektu je možné udržovat nejen výkresy a rastrové soubory, nýbrž i soubory PDF, DOC, XLS apod.
Je možné modely propojovat pomocí Správce projektu. Lze se vracet k předešlému otevřenému modelu.
Dialog je zcela přepracován, nabízí možnost editovat přímo geometrii analyzovaného prvku. Můj první dojem: rozpačitý zmatek, třeba budete k této novince shovívavější...
Řada drobných vylepšení, zohlednění plných barev, průhlednosti apod.
Nové možnosti dialogu pro definici animační sekvence (první změna a vylepšení tohoto modulu od roku 1997).
Pokud budeme mít k nové verzi nějaké dotazy nebo zajímavé poznatky, obraťte se buď na mne, nebo na diskusní skupinu.